Euro Ne Olur, Yükselir mi Düşer mi? Güncel Euro Yorumları ve Tahminleri

Euro Ne Olur – Güncel Euro Yorum ve Analizleri Bu Sayfada!

Aşağıda yer alan Euro grafikleri aracılığıyla canlı Euro fiyatları takibi yapabilirsiniz. Ayrıca grafik üzerinde Euro fiyatlarını tarihe göre görebilir, zaman içindeki trendleri inceleyebilirsiniz.

Sayfanın devamında kurumların güncel Euro yorumları ve euro yorumu nasıl yapılır konusunda temel bilgileri bulabilirsiniz.

Euro Ne Olur?

Euro ne olur? Euro yükselir mi yoksa euro düşer mi gibi sorular Türk yatırımcısının cevabını aradığı sorulardan. Bu yazımda euro yorum ve tahminleri ile birlikte bu konuda nasıl analiz yapabileceğinizi de öğreneceksiniz.

Euro, ekonomimiz için bir hayli önem teşkil ediyor. Bunun en önemli nedeni dış ticaretimizden kaynaklı. Ülke olarak dış ticaret hacmimizin önemli bir kısmı euro üzerinden gerçekleşiyor. Dolayısıyla euro yükselir mi, euro yorumları neler gibi konularda endişe sahibi olmak için yatırımcı olmaya bile gerek yok. Euro yorum ve tahminleri sıradan bir vatandaşı bile ilgilendirecek kadar önem arz ediyor.

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs pandemisi nedeniyle her ülkenin ekonomisi olumsuz etkilendi. Avrupa’da da çeşitli ülkeler zaman zaman virüsün merkezi haline geldi. Bu dönemde de her ülke para birimi gibi olduğu gibi euro da olumsuz etkilendi. Önümüzdeki süreçte de koronavirüs vakalarının seyrine göre fiyat hareketlilikleri gerçekleşecek.

Bunun için detaylı olarak euro yorum ve analizlerini incelemek gerekiyor. Aşağıda kurumların güncel euro yorumlarını bulabilirsiniz.

Euro Yorum ve Analizleri [Kurumlardan Güncel Tahminler]

Aşağıdan kurumların güncel euro yorumlarını okuyabillirsiniz. Karşılaştırmalı analiz yapabilmeniz için çok sayıda kurumun analizini ekliyorum.

29 Eylül – Güncel Euro Yorumları

Olive Markets Analiz Ekibinin Katkılarıyla

Olive Markets – EURUSD Hafif Toparlandı – 29 Eylül 2020

Geçtiğimiz haftaki yükselişin ardından artık yavaşlaması gerektiğini düşündüğümüz dolar endeksi dün daha sakin bir gün geçirdi ve önceki haftanın karlarının birazını geri verdi. Bununla birlikte sert düşüşler gördüğümüz parite de bir miktar satış baskısından çıktı ve yükselmelerin gerçekleştiğini gözlemledik. Avrupa tarafında Lagarde’ın açıklamaları ve Avrupa birliğinin istihdam koruma programına yeni bir mali destek verileceğinin açıklaması da paritedeki hareketi destekledi. Teknik olarak baktığımızda 1,1670 seviyelerinde bulunan parite 1,1680 seviyesini geçemeyip tekrar ufak geri çekilmeler yaşıyor. Özellikle 1,1680 – 1,1700 seviyeleri yükselişlerde ki önemini korumakta. Bu seviyenin geçilmemesi yükselişler için bir satış fırsatı olacaktır.
Destek: 1.1660, 1.1640, 1.1620
Direnç: 1.1680, 1.1700, 1.1720

 

Olive Markets’in bu analizinden memnun kaldıysanız; analizleri anında öğrenmek için anlık haberler uygulamasından faydalanabilirsiniz. Üstelik bu hizmet ücretsiz. Vereceğim linklerden linklerden kendinize uygun olan uygulamayı indirebilirsiniz. Android için buraya ve IOS için buraya tıklayabilirsiniz.

Işık FX Euro Yorum ve Analizi – 29 Eylül 2020

Son birkaç günde, 1.1610 destek noktası ile 1.1685 direnci arasında sıkışan paritede; bu bağlamda kısa vadeli yeni bir hareketlenme için iki seviyeden birisinin kırılmasını beklemekteyiz.

Şuan için 1.1685 seviyesine yakın seyreden paritede, buranın kırılması halinde; 1.1710, 1.1730 ve 1.1755 direnç seviyeleri yukarı tarafta sırasıyla edilebilir. 1.1610 destek noktası öncesinde paritedeki geri çekilmelerde izlenecek ara destek noktalarımız ise; 1.1655 ve 1.1630’da bulunmakta.

Ahlatcı Yatırım Euro Yorumları – 29 Eylül 2020

Haftanın son işlem gününde zayıf veri akışı devam ederken, dikkatler artan vaka sayılarının neden olduğu endişeler ile Doğu Akdeniz’de yaşanan gerilime ilişkin kaydedilen olumlu açıklamalar üzerinde olmayı sürdürmüştü. Haftanın ilk işlem gününde ise yurt içi ve Euro Bölgesi’nde zayıf ekonomik veri akışı sürerken, Avrupa Birliği, yeni tip koronavirüs nedeniyle 16 üye ülkedeki istihdamı koruma programlarına 87,4 milyar Euro mali destek verilmesini onayladı.

Gün içerisinde, Avrupa Parlamentosu’nun Ekonomik ve Mali İşler Komitesi’nde konuşan Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, Banka’nın koronavirüs krizinden sonra bölgedeki toparlanmayı daha fazla parasal teşvikle desteklemeye hazır olmaya devam ettiğini söyledi. Gün sonunda Azerbaycan ile Ermenistan arasında yaşanan gerginliğin Türk varlıkları üzerinde baskı oluşturduğu gözlenirken, çaprazın 9,00 TL üzerinde yukarı yönlü hareketini sürdürdüğü izlendi.

Teknik olarak incelediğimizde, çaprazın 9,10 seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. 9,07 destek seviyesinin üzerinde kaldığı sürece yukarı doğru eğilimin devam etmesi durumunda sırası ile 9,12, 9,15 ve 9,17 seviyeleri takip edilmesi gereken önemli direnç seviyeleridir. Gelebilecek olası satışlar ile çaprazdaki eğilimin aşağı yönlü olmasında ise 9,07 9,05 ve 9,02 destek seviyeleri takip edilebilir.

Tacirler Yatırım Euro Yorumu – 29 Eylül 2020

Geçtiğimiz hafta sert bir yükseliş kaydederek 92,74 seviyesinden 94,74 seviyesine kadar yükselen ve birçok parite ve emtiada sert satış baskıları oluşmasına neden olan dolar endeksi, yeni haftaya görece zayıf bir başlangıç yaptı. Dün 94,60 seviyesi üzerinden 94,14 seviyesine kadar gerileyen endeks günü düşüşle tamamladı. EURUSD paritesi ise, dolar endeksinde dün gözlemlenen geri çekilme hareketi ile birlikte geçtiğimiz hafta yaşadığı kayıplarının bir kısmını telafi etti. 1,1620 seviyesi altından yükselişe geçen ve gün içerisinde 1,1680 seviyesi üzerine kadar tırmanan parite günü yükselişle tamamladı.

EURUSD paritesi bu sabah saatlerinde 1,1672 seviyesinden işlem görüyor. Haftanın ilk işlem gününde dolar endeksinde görülen aşağı yönlü eğilim çerçevesinde EURUSD paritesindeki kayıpların bir kısmı telafi edilmiş olsa da paritedeki zayıflığın sürdüğünü görmekteyiz. Teknik görünüme baktığımızda, aşağıdaki grafikten de görülebileceği gibi, EURUSD paritesi geçtiğimiz haftaki sert geri çekilme hareketi ile birlikte Temmuz ayından bu yana sürdürdüğü yükseliş kanalını aşağı yönlü kırmış bulunuyor. Kanal kırılması hareketi, paritedeki aşağı yönlü eğiliminin bir süre daha etkili olabileceğinin sinyalini veriyor.

Bu çerçevede, kısa vadeli teknik göstergelerin de işaret ettiği üzere, paritedeki düşüş hareketinin kısa vadede 1,16 seviyesi altını hedef alabileceği görüşündeyiz. Ancak bu noktada, 1,16 seviyesi altında pariteye yönelik talebin güçlenebileceğini ve bu seviye altındaki hareketlerin kalıcı olmakta zorlanabileceğini ifade etmemizde fayda var.

Bugün yurt dışı piyasalarda Euro Bölgesi Eylül Ayı Tüketici Güven Endeksi (Nihai), Almanya Eylül Ayı TÜFE verileri (Öncü) ve ABD Eylül Ayı Conference Board Tüketici Güven Endeksi verileri takip edilecek. Bunun yanı sıra, bugün bölgesel Fed başkanlarının konuşmaları ile ABD Başkanı Donald Trump ve Demokrat Parti’nin Başkan adayı Joe Biden’ın başkanlık seçimine ilişkin ilk canlı yayın tartışması da piyasalar tarafından yakından izlenecek.

Osmanlı Yatırım EURUSD Yorumları – 29 Eylül 2020

Euro/TL tarafında alıcılı bir seyir olduğu görülüyor. Yukarı trendin devam ettiğini izliyoruz. Önceki işlem gününde 9.1389 seviyesinden kapanan Euro/TL için günlük kazanç %0.49 olarak gerçekleşti. 20 günlük hareketli ortalamasının üzerinde olan kur için RSI göstergesi 74.92 seviyesinde iken momentumu 103.20 seviyesinde.

Gün içi aşağı yönlü hareketlerde 9.1244 seviyesi takip edilebilir. Bu seviyenin altına inilmesi durumunda 9.1050, 9.0711 ve 9.0517 destekleri önemli hale gelebilir. Olası yükselişlerde ise 9.1583, 9.1776 ve 9.2115 direnç seviyeleri olarak izlenecektir.

Euro Yorum ve Analizi İçin Neye Bakmak Gerekir?

Euro yorum ve analizi çıkarmadan önce çok çeşitli verilerden yararlanabiliriz. Çünkü Euro sadece bir ülkenin para birimi değildir. Avrupa Birliği’nin para birimi olarak karşımıza çıkar. Dolayısıyla çok sayıda AB üyesi ülkelerin para birimi olarak işlem görür.

Hal böyle olunca euro fiyatları üzerindeki değişkenlerin de sayısı artmış oluyor. Güncel euro yorumları yapabilmek için bazı konulara hakim olmak gerekiyor. Bu yazımda euro yorum ve analizi çıkarabilmek için gerekli konuların üstünden geçeceğiz. Ayrıca uzun vadede euro ne olur konusunda analizler de bulabilirsiniz.

Euronun kullanıldığı ülkeler ve Avrupa’daki ekonomi politikaları, euro fiyatlarını etkileyecektir. Bu nedenle Avrupa Birliği ve çeşitli Avrupa devletlerinin politikaları yakından izlenmelidir.

Euro Kullanan Ülkeler Hangileri?

Euro birçok ülke tarafından kullanılan para birimidir. Euro simgesi, diğer bir değişle euro işareti” şeklindedir. Döviz bürolarında, televizyonda, internette bu işareti gördüğünüzde euro kuru aklınıza gelmeli.

Aşağıdaki haritada Uluslararası çapta Euro kullanımını görebilirsiniz. Koyu mavi ile gösterilen ülkeler para birimi olarak euro kullanan AB üyesi ülkeler. Açık mavi ile gösterilen İngiltere, İsveç, Polonya gibi ülkeler ise AB üyesi olmasına rağmen euro kullanımına geçmeyen ülkeler olarak karşımıza çıkıyor. Bunun yanı sıra Andorra, San Marino, Monaco ve Vatikan AB üyesi olmadan euro kullanımına geçen ülkeler. Bir de Karadağ ve Kosova’da euro kullanımı var ancak resmi durumda değil.

euro yorum

Yukarıdaki görselde de göreceğiniz üzere Euro fiyatları üzerinde bir hareketlilik yaşanması için bu ülkeleri takip etmek gerekecek. Gördüğünüz gibi standart bir para birimine göre euro güncel yorumlar ve analizler çıkarmak çok daha fazla değişkeni göz önünden bulundurmayı gerektiriyor.

Tabi bu sırada bir de Avrupa Birliği gibi devletler üstü bir örgüt karşımıza çıkıyor. Avrupa Birliği kararları, haberleri ve gelişmeleri de Euro için kritik öneme sahip olacaktır. Daha doğrusu Avrupa Merkez Bankası (ECB), Avrupa Birliği kontrolünde. Avrupa Merkez Bankası başkanından gelecek açıklamalar da ayrıca önemlidir.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Kasım 2011’den berş Mario Draghi idi. Temmuz 2019’da ise Avrupa Merkez Bankası başkanlığına Fransız kökenli olan ve daha önce Fransa Maliye Bakanlığı da yapan Christine Lagarde getirildi.

Bu kadar çok ülkeyi yakından ilgilendiren bir para birimi hakkındaki para politikalarını yöneten kişi olarak Christine Lagarde’nin toplantıları ve açıklamaları da ayrıca takip edilmelidir.

Önemli kararları ve verileri takip edebilmek için ekonomik takvime bakabilirsiniz. Ekonomik takvim içinde Euro tarafını ilgilendirecek verilerin açıklanma saatlerini görebilmeniz mümkündür. Bu sayede euro ne olur konusunda kısa vadeli tahminlerde bulunmak mümkün olabilir.

Euro Dolar Paritesi Nedir?

euro yükselir mi düşer mi - euro dolar paritesi ne olurEuro Dolar paritesi dünya üzerinde en çok işlem gören parite olarak karşımıza çıkar. Forex piyasasında tüm işlemlerin %37’si euro dolar paritesi üzerinden yapılmaktadır. Zaten dolar dünyada en büyük işlem hacmine sahip para birimiyken, euro da en çok işlem hacmine sahip ikinci para birimidir.

Aşağıdaki grafik üzerinden euro dolar paritesinin fiyat hareketlerini görebilirsiniz. 2002 yılında euro dolar paritesi 1’den az seviyelerde iken 2008’e kadar yükseliş trendine girmiştir. 2008 yılında ise yaşanan küresel çaplı kriz Avrupa açısından zor bir sınav olmuştur. Yunanistan, İspanya gibi ülkeler hala bu krizin sonuçlarını atlatmakla uğraşmaktadır. Bu süreçte Euro da değer kaybetmeye başlamıştır. Ayrıca ABD’nin tekrar güçlü dolar politikaları çerçevesinde doların değerini arttırmaya yönelik çalışmalarıyla euro dolar paritesi de düşüş trendine sürüklenmiştir. Hatta Ocak 2017 itibariyle 1,03’leri gören euro dolar paritesi bir süre boyunca “euro dolar 1 olur mu” şeklinde tartışmalarını da beraberinde getirmiştir. Ancak sonrasında parite 1,18e doğru bir yükseliş trendine girmiştir.

euro grafik - euro yorum - euro tahminleri
Euro Dolar grafik

Yukarıdaki grafikte euronun kullanıma sunulduğu 1999 öncesi fiyatları da görmektesiniz. Bu fiyatlar mevcut euro bölgesindeki ülkelerin para birimlerinin hesaplanmasıyla tahmini olarak oluşturulan fiyatlardır.

Euro Yükselir mi Düşer mi?

Euro yükselir mi ya da Euro düşer mi gibi sorulara cevap vermek için EURo TL paritesi ile birlikte Euro Dolar paritesini de takip etmek gerekiyor. Euro’nun TL karşısında yükselmesinin sebebi Euro’nun yükselmesinden kaynaklı olabileceği gibi TL’nin değer kaybından kaynaklı da olabilir.

Eğer TL değer kaybettiği için Euro TL kuru yükseliyorsa, TL’nin değer kaybına neden olan sebepler çözülmedikçe Euro yükselir beklentisi piyasalarda hakim olacaktır.

Euronun fiyat hareketliliği günümüzün en önemli sorunlarından biri olan koronavirüse göre şekillenecek gibi görünüyor. Tüm dünyayı etkisi altına alan virüs salgını sonrası neredeyse her ülke sınırlarını kapattı ve ticaret durma noktasına geldi yaklaşık 3 ay gibi uzun bir süre işsizlikler ve çeşitli ekonomik sıkıntılar meydana geldi. Daha sonrasında ise ülkeler yavaş yavaş normalleşme sürecine girerken virüsün 2. dalgayla gelmesinden çekiniyorlar.

Önümüzdeki süreçte işler normalleşirse euroda pozitif yönde artışlar beklenebilir. Ancak şuanki durumda net şekilde düşer ya da yükselir gibi önizlenimlerin yapılması biraz daha zor olabiliyor.

Herkes Bunları Okuyor!

düşük spread - uygun spread oranları - spread oranları karşılaştırma

En Düşük Spread Veren Forex Firmaları

7
En düşük spread veren forex aracı kurumu hangisi? Forex komisyon oranları nasıl? Bu konu yatırımcıların kafasını kurcalayan sorulardan birisi. Çünkü forexte uygun spread oranları...
tesla hisse forex

Tesla Hisse Senedi Nasıl Alınır?

forex işlem saatleri

Forex İşlem Saatleri Neler?

forex portföy yönetimi nedir - forex portföy yönetimi nasıl yapılır

Forex Portföy Yönetimi Nedir?

bedava bonus veren forex - no deposit bonus forex - forex promosyon - forex bonus kampanyaları

En İyi Bonus Veren Forex Şirketleri

scalping teknikleri

Scalping Nedir? Nasıl Yapılır?

Daha önce yatırım şirketlerinde çalışmış ve 10 yıldır forex piyasasında işlem yapan biri olarak, bilgi ve tecrübelerimi sizlerle paylaşıyorum.

Aklına Takılanı Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1 YORUM