Euro Ne Olur, Yükselir mi Düşer mi? Güncel Euro Yorumları ve Tahminleri

Euro Ne Olur – Güncel Euro Yorum ve Analizleri Bu Sayfada!

Aşağıda yer alan Euro grafikleri aracılığıyla canlı Euro fiyatları takibi yapabilirsiniz. Ayrıca grafik üzerinde Euro fiyatlarını tarihe göre görebilir, zaman içindeki trendleri inceleyebilirsiniz.

Sayfanın devamında kurumların güncel Euro yorumları ve euro yorumu nasıl yapılır konusunda temel bilgileri bulabilirsiniz.

Euro Ne Olur?

Euro ne olur? Euro yükselir mi yoksa euro düşer mi gibi sorular Türk yatırımcısının cevabını aradığı sorulardan. Bu yazımda euro yorum ve tahminleri ile birlikte bu konuda nasıl analiz yapabileceğinizi de öğreneceksiniz.

Euro, ekonomimiz için bir hayli önem teşkil ediyor. Bunun en önemli nedeni dış ticaretimizden kaynaklı. Ülke olarak dış ticaret hacmimizin önemli bir kısmı euro üzerinden gerçekleşiyor. Dolayısıyla euro yükselir mi, euro yorumları neler gibi konularda endişe sahibi olmak için yatırımcı olmaya bile gerek yok. Euro yorum ve tahminleri sıradan bir vatandaşı bile ilgilendirecek kadar önem arz ediyor.

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs pandemisi nedeniyle her ülkenin ekonomisi olumsuz etkilendi. Avrupa’da da çeşitli ülkeler zaman zaman virüsün merkezi haline geldi. Bu dönemde de her ülke para birimi gibi olduğu gibi euro da olumsuz etkilendi. Önümüzdeki süreçte de koronavirüs vakalarının seyrine göre fiyat hareketlilikleri gerçekleşecek.

Bunun için detaylı olarak euro yorum ve analizlerini incelemek gerekiyor. Aşağıda kurumların güncel euro yorumlarını bulabilirsiniz.

Euro Yorum ve Analizleri [Kurumlardan Güncel Tahminler]

Aşağıdan kurumların güncel euro yorumlarını okuyabillirsiniz. Karşılaştırmalı analiz yapabilmeniz için çok sayıda kurumun analizini ekliyorum.

1 Ekim – Güncel Euro Yorumları

Olive Markets Analiz Ekibinin Katkılarıyla

Olive Markets – EURUSD’de Teşvik Sonrası Toparlanma Sürecek mi? – 1 Ekim 2020

Dün ABD tarafından açıklanan veriler olumlu gelse de dolar endeksindeki yükseliş sınırlı kaldı. 94 seviyeleri tekrar görünse de bu seviyelerin üzerinde tutunamayan dolar endeksi tekrardan 93,700 seviyelerine geri çekildi. Avrupa tarafında ise Başkan Lagarde’ın konuşmaları sonrasında bir miktar baskı ile karşılaşsa da tekrardan değer kazanmaya başladı ve 1,1750 seviyelerine kadar yükseldi. Teknik olarak baktığımızda 1,1750 seviyesi yükselişlerde belirleyici olmaya devam ediyor. Aşağıda 1,1680 seviyesini geçemeyen parite yukarıda da aynı şekilde 1,1750 seviyesine takılmış durumda. Bu seviyelerin geçilmesi paritede tekrar bir yön belirleyebilir. Bugün açıklanacak ABD verileri ve Avrupa’dan liderler zirvesi volatilite sağlayabilir. Gün içinde dolar tarafındaki değer kaybının pariteyi 1,1750 seviyesinin üzerine taşıyabileceği görüşündeyiz.
Destek: 1.1720, 1.1700, 1.1680
Direnç: 1.1750, 1.1780, 1.1800

 

Olive Markets’in bu analizinden memnun kaldıysanız; analizleri anında öğrenmek için anlık haberler uygulamasından faydalanabilirsiniz. Üstelik bu hizmet ücretsiz. Vereceğim linklerden linklerden kendinize uygun olan uygulamayı indirebilirsiniz. Android için buraya ve IOS için buraya tıklayabilirsiniz.

Işık FX Euro Yorum ve Analizi – 1 Ekim 2020

Almanya’da açıklanan görece iyimser verilere karşın ECB Başkanı Lagarde’ın açıklamaları ile baskı yiyen Euro, akşam saatlerinde bir miktar toparladı.

Yeni güne de Euro lehine işlemlerle başladığımız paritede, günün devamında da işlemlerin bu yönde ağırlık kaznması durumunda; 1.1775, 1.1790 ve 1.1815 direnç seviyeleri sırasıyla izlemeye alınabilir. Öte yandan, paritede yeniden USD lehine işlemlerin ortaya çıkması halinde ise; 1.1710, 1.1685 ve 1.1655 destek noktaları ilk etapta takibimizde olacak.

Ahlatcı Yatırım Euro Yorumları – 1 Ekim 2020

Salı günü yurt içi ekonomik güven endeksi takip edilirken, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “Yeni Dengelenme, Yeni Normal, Yeni Ekonomi” ana temasıyla hazırlanan YEP’i düzenlediği basın toplantısıyla açıkladı. Euro tarafında ise ekonomik toparlanma sinyalleri veren ekonomik güven endeksine ek olarak, Almanya’da yıllık enflasyon verisi karşılandı. Geçtiğimiz gün ise TÜİK dış ticaret istatistiklerine göre Türkiye’nin dış ticaret açığı Ağustos ayında 6,3 milyar TL oldu. Euro Bölgesi’nde devam eden zayıf ekonomik veri akışına ek olarak, Almanya’da açıklanan işsizlik oranı verisi yüzde 6,4’ten yüzde 6,3’e gerilerek, düşmeye devam etti.

Gün içerisinde, yaşanan jeopolitik gerginliklerin Türk varlıkları üzerinde baskıları devam ederken, Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararnamesi ile TL mevduatlarında ve kambiyo işlemlerinde uygulanan BSMV oranlarında yapılan indirim sonucunda TL’nin değer kazanması ile kurun aşağı yönlü sınırlı hareketi takip edildi.

Teknik olarak incelediğimizde, çaprazın 9,07 seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. 9,04 destek seviyesinin üzerinde kaldığı sürece yukarı doğru eğilimin devam etmesi durumunda sırası ile 9,10, 9,12 ve 9,15 seviyeleri takip edilmesi gereken önemli direnç seviyeleridir. Gelebilecek olası satışlar ile çaprazdaki eğilimin aşağı yönlü olmasında ise 9,04 9,02 ve 9,00 destek seviyeleri takip edilebilir.

Tacirler Yatırım Euro Yorumu – 1 Ekim 2020

Dün sabahki bültenimizde EURUSD paritesinin 1,17 seviyesi altına geri çekilebileceğini ifade etmiştik. Beklediğimiz hareketi gerçekleştiren EURUSD paritesi, dün 1,1685 seviyesine kadar geriledi ve günü düşüşle tamamladı. EURUSD paritesi bu sabah saatlerinde 1,1740 seviyesinden işlem görüyor. Geçtiğimiz hafta 94,70 seviyesi üzerine kadar yükselmesinin ardından bu hafta kazançlarının bir kısmını silen dolar endeksi, 94 seviyesi altına kadar gerilemiş durumda. Eylül ayının ilk haftasında, Mayıs ortasından bu yana sürdürdüğü düşüş trendini yukarı yönlü kıran dolar endeksinde önümüzdeki döneme ilişkin yükseliş potansiyelinin korunduğunu görmekteyiz.

Ancak, teknik göstergelerin işaret ettiği üzere, dolar endeksinin yükseliş hareketine devam etmeden önce bir süre görece zayıf – yatay seyrini koruyabileceğini düşünüyoruz. Kısa vadeli teknik göstergeler endeksin kısa vadede 93,30 – 94 bandında konsolide olabileceğinin, ardından ise yükseliş hareketine kaldığı yerden devam edebileceğinin sinyalini veriyor. Bu çerçevede EURUSD paritesinde de yükseliş hareketinin 1,18 seviyesine doğru sürmesini bekleyebiliriz. Ancak, bu seviyenin direnç olarak çalışması ile birlikte bu bölgeden satışların devam ettiği ve olası yükselişlerin satış fırsatına dönüştüğü görülebilir.

Veri takvimine baktığımızda: Bugün yurt dışı piyasalarda İngiltere, Almanya, Euro Bölgesi ve ABD’den gelecek olan Eylül ayı İmalat PMI Endeksi (Nihai) verileri, ABD Haftalık İşsizlik Başvuruları, ABD Ağustos Ayı Kişisel Gelir & Kişisel Harcamalar ve ABD Eylül Ayı ISM İmalat Endeksi verileri takip edilecek.

Osmanlı Yatırım EURUSD Yorumları – 1 Ekim 2020

Aşağı trendin devam ettiğini izliyoruz. Önceki işlem gününde 9.0672 seviyesinden kapanan Euro/TL için günlük kazanç %0.15 olarak gerçekleşti. 20 günlük hareketli ortalamasının üzerinde olan kur için RSI göstergesi 63.70 seviyesinde iken momentumu 102.11 seviyesinde.

Gün içi aşağı yönlü hareketlerde 9.0595 seviyesi takip edilebilir. Bu seviyenin altına inilmesi durumunda 9.0489, 9.0307 ve 9.0202 destekleri önemli hale gelebilir. Olası yükselişlerde ise 9.0777, 9.0883 ve 9.1065 direnç seviyeleri olarak izlenecektir.

Euro Yorum ve Analizi İçin Neye Bakmak Gerekir?

Euro yorum ve analizi çıkarmadan önce çok çeşitli verilerden yararlanabiliriz. Çünkü Euro sadece bir ülkenin para birimi değildir. Avrupa Birliği’nin para birimi olarak karşımıza çıkar. Dolayısıyla çok sayıda AB üyesi ülkelerin para birimi olarak işlem görür.

Hal böyle olunca euro fiyatları üzerindeki değişkenlerin de sayısı artmış oluyor. Güncel euro yorumları yapabilmek için bazı konulara hakim olmak gerekiyor. Bu yazımda euro yorum ve analizi çıkarabilmek için gerekli konuların üstünden geçeceğiz. Ayrıca uzun vadede euro ne olur konusunda analizler de bulabilirsiniz.

Euronun kullanıldığı ülkeler ve Avrupa’daki ekonomi politikaları, euro fiyatlarını etkileyecektir. Bu nedenle Avrupa Birliği ve çeşitli Avrupa devletlerinin politikaları yakından izlenmelidir.

Euro Kullanan Ülkeler Hangileri?

Euro birçok ülke tarafından kullanılan para birimidir. Euro simgesi, diğer bir değişle euro işareti” şeklindedir. Döviz bürolarında, televizyonda, internette bu işareti gördüğünüzde euro kuru aklınıza gelmeli.

Aşağıdaki haritada Uluslararası çapta Euro kullanımını görebilirsiniz. Koyu mavi ile gösterilen ülkeler para birimi olarak euro kullanan AB üyesi ülkeler. Açık mavi ile gösterilen İngiltere, İsveç, Polonya gibi ülkeler ise AB üyesi olmasına rağmen euro kullanımına geçmeyen ülkeler olarak karşımıza çıkıyor. Bunun yanı sıra Andorra, San Marino, Monaco ve Vatikan AB üyesi olmadan euro kullanımına geçen ülkeler. Bir de Karadağ ve Kosova’da euro kullanımı var ancak resmi durumda değil.

euro yorum

Yukarıdaki görselde de göreceğiniz üzere Euro fiyatları üzerinde bir hareketlilik yaşanması için bu ülkeleri takip etmek gerekecek. Gördüğünüz gibi standart bir para birimine göre euro güncel yorumlar ve analizler çıkarmak çok daha fazla değişkeni göz önünden bulundurmayı gerektiriyor.

Tabi bu sırada bir de Avrupa Birliği gibi devletler üstü bir örgüt karşımıza çıkıyor. Avrupa Birliği kararları, haberleri ve gelişmeleri de Euro için kritik öneme sahip olacaktır. Daha doğrusu Avrupa Merkez Bankası (ECB), Avrupa Birliği kontrolünde. Avrupa Merkez Bankası başkanından gelecek açıklamalar da ayrıca önemlidir.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Kasım 2011’den berş Mario Draghi idi. Temmuz 2019’da ise Avrupa Merkez Bankası başkanlığına Fransız kökenli olan ve daha önce Fransa Maliye Bakanlığı da yapan Christine Lagarde getirildi.

Bu kadar çok ülkeyi yakından ilgilendiren bir para birimi hakkındaki para politikalarını yöneten kişi olarak Christine Lagarde’nin toplantıları ve açıklamaları da ayrıca takip edilmelidir.

Önemli kararları ve verileri takip edebilmek için ekonomik takvime bakabilirsiniz. Ekonomik takvim içinde Euro tarafını ilgilendirecek verilerin açıklanma saatlerini görebilmeniz mümkündür. Bu sayede euro ne olur konusunda kısa vadeli tahminlerde bulunmak mümkün olabilir.

Euro Dolar Paritesi Nedir?

euro yükselir mi düşer mi - euro dolar paritesi ne olurEuro Dolar paritesi dünya üzerinde en çok işlem gören parite olarak karşımıza çıkar. Forex piyasasında tüm işlemlerin %37’si euro dolar paritesi üzerinden yapılmaktadır. Zaten dolar dünyada en büyük işlem hacmine sahip para birimiyken, euro da en çok işlem hacmine sahip ikinci para birimidir.

Aşağıdaki grafik üzerinden euro dolar paritesinin fiyat hareketlerini görebilirsiniz. 2002 yılında euro dolar paritesi 1’den az seviyelerde iken 2008’e kadar yükseliş trendine girmiştir. 2008 yılında ise yaşanan küresel çaplı kriz Avrupa açısından zor bir sınav olmuştur. Yunanistan, İspanya gibi ülkeler hala bu krizin sonuçlarını atlatmakla uğraşmaktadır. Bu süreçte Euro da değer kaybetmeye başlamıştır. Ayrıca ABD’nin tekrar güçlü dolar politikaları çerçevesinde doların değerini arttırmaya yönelik çalışmalarıyla euro dolar paritesi de düşüş trendine sürüklenmiştir. Hatta Ocak 2017 itibariyle 1,03’leri gören euro dolar paritesi bir süre boyunca “euro dolar 1 olur mu” şeklinde tartışmalarını da beraberinde getirmiştir. Ancak sonrasında parite 1,18e doğru bir yükseliş trendine girmiştir.

euro grafik - euro yorum - euro tahminleri
Euro Dolar grafik

Yukarıdaki grafikte euronun kullanıma sunulduğu 1999 öncesi fiyatları da görmektesiniz. Bu fiyatlar mevcut euro bölgesindeki ülkelerin para birimlerinin hesaplanmasıyla tahmini olarak oluşturulan fiyatlardır.

Euro Yükselir mi Düşer mi?

Euro yükselir mi ya da Euro düşer mi gibi sorulara cevap vermek için EURo TL paritesi ile birlikte Euro Dolar paritesini de takip etmek gerekiyor. Euro’nun TL karşısında yükselmesinin sebebi Euro’nun yükselmesinden kaynaklı olabileceği gibi TL’nin değer kaybından kaynaklı da olabilir.

Eğer TL değer kaybettiği için Euro TL kuru yükseliyorsa, TL’nin değer kaybına neden olan sebepler çözülmedikçe Euro yükselir beklentisi piyasalarda hakim olacaktır.

Euronun fiyat hareketliliği günümüzün en önemli sorunlarından biri olan koronavirüse göre şekillenecek gibi görünüyor. Tüm dünyayı etkisi altına alan virüs salgını sonrası neredeyse her ülke sınırlarını kapattı ve ticaret durma noktasına geldi yaklaşık 3 ay gibi uzun bir süre işsizlikler ve çeşitli ekonomik sıkıntılar meydana geldi. Daha sonrasında ise ülkeler yavaş yavaş normalleşme sürecine girerken virüsün 2. dalgayla gelmesinden çekiniyorlar.

Önümüzdeki süreçte işler normalleşirse euroda pozitif yönde artışlar beklenebilir. Ancak şuanki durumda net şekilde düşer ya da yükselir gibi önizlenimlerin yapılması biraz daha zor olabiliyor.

Herkes Bunları Okuyor!

binance kullanımı - binance nasıl kullanılır

Binance Nedir? Nasıl Kullanılır? Para Yatırma Güvenli Mi?

7
Binance nedir, Binance nasıl kullanılır, hesap açma, Binance para çekme, para yatırmaişlemleri nasıl oluyor, binance üyelik nasıl yapılır soruları, kripto para piyasasında yaşanan gelişmelerden sonra çok...
lot nedir - 1 lot ne kadar - 1 lot kaç hisse

Lot Ne Demek? 1 Lot Ne Kadar?

Devalüasyon ne demek, devalüasyon

Devalüasyon Nedir?

Revalüasyon uygulaması

Revalüasyon Nedir?

en iyi forex robotu nasıl tespit edilir - expert advisor nedir

En İyi Forex Robotu Hangisi?

forex portföy yönetimi nedir - forex portföy yönetimi nasıl yapılır

Forex Portföy Yönetimi Nedir?

Kıbrıs forex şirketleri neler - xm forex nasıl - kıbrıs forex firmaları

Kıbrıs Forex Firmaları Nelerdir?

Swap nedir - forex swap hesaplama - swap örneği

Swap Nedir? Forex Swap Hesaplama

Daha önce yatırım şirketlerinde çalışmış ve 10 yıldır forex piyasasında işlem yapan biri olarak, bilgi ve tecrübelerimi sizlerle paylaşıyorum.

Aklına Takılanı Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1 YORUM